-
Вашата кожа
Нашите съвети за вашата кожа
- Лице
- Тяло
-
Слънце
- Грим
-
Марката
Дарбата да успокоява
-
Всичко, което трябва да знаете за акнето
Пъпките от акне не са нещо, от което можете да се отървете за един ден! Съществуват няколко етапа на образуване на тези микрокисти, комедони и възпалителни лезии по лицето, гърба, шията и гърдите, които започват през пубертета, но се появяват и в зряла възраст. Нека да разгледаме въпроса по-отблизо.
Има четири фази на образуване на акне: свръхпроизводство на себум, удебеляване на кожата, образуване на черни точки и комедони и накрая - възпаление. Какво предизвиква акне? Хормоните (например по време на пубертета и при стрес), стимулират секрецията на себум и правят кожата по-мазна. Горният слой на кожата се удебелява поради увеличаването на свободните мастни киселини и става лепнещ. Космено-мастните фоликули (торбички, разположени на нивото на кожата) се изпълват с клетки и себум, които при контакт с въздуха почерняват: това са черните точки.
C. Acnes - бактериите на акнето предизвикват възпаление в тези области, което води до образуване на пъпки, пустули (бели точки), както и кисти и нодули.
Научете повече за причините за акнето
При акне мастната жлеза е блокирана от себум, който е твърде плътен или се синтезира в твърде голямо количество. Освен това клетките на входа на пилосебацейния фоликул не се развиват нормално и се наблюдава дисбаланс в кожната флора.
Микрокистите на лицето се наричат още „затворени комедони“. Те се развиват главно по бузите, челото, брадичката и около устните. Какво е онова малко белезникаво топче, което усещате под кожата си? Това е признак за прекомерна секреция на себум. Отправна точка за образуването му са космено-мастните фоликули, в които са разположени мастните жлези. Когато концентрацията на себум е най-висока и роговият слой се удебелява, настъпва кожна ерупция. На този етап пъпката или изчезва спонтанно, или се възпалява, когато излишъкът от себум увеличава размножаването на на бактериите Cutibacterium Acnes. В случай на зачервяване се появяват пустули и абсцеси. Под кожата, склонна към акне, се случват много неща.
Почиствайте кожата си два пъти дневно и премахвайте грима всяка вечер.
Откажете се от всички агресивни почистващи продукти! Агресивните продукти стимулират отделянето на себум, като насърчават и влошават появата на акне. Вместо това изберете по-подходящи нежни почистващи гелове.
Избягвайте да стискате пъпките си. Това ще ограничи риска от образуване на пъпка или от вторична бактериална инфекция, ако вече имате пъпка. Не изстисквайте пъпките: замърсяванията могат да проникнат по-дълбоко в кожата и да се появят белези.
Обновяването на кожата е от съществено значение за предпазване от белези. Добрата рутинна грижа за кожата е най-добрият начин да стимулирате този естествен процес. Веднъж или два пъти седмично прилагайте абсорбираща и ексфолираща маска: тези продукти съдържат хидратиращи агенти, които успокояват и почистват кожата и насърчават обновяването на клетките. Маските също така ограничават натрупването на себум и блясъка. Ако кожата ви е раздразнена, използвайте компрес с термална вода.
Продукти за грижа на Eau Thermale Avène, предназначени да ви помогнат да се чувствате по-добре в кожата си