-
Вашата кожа
Нашите съвети за вашата кожа
- Лице
- Тяло
-
Слънце
- Грим
-
Марката
Дарбата да успокоява
-
Какво представлява склонната към акне кожа?
Акнето засяга около 6 милиона души във Франция. Това е и водещата причина за посещения при дерматолог. Въпреки че основната целева група все още са тийнейджърите, възрастните също могат да бъдат засегнати. Но всъщност какво е „кожа, склонна към акне“? На какво се дължи това? И какви грижи трябва да се полагат ежедневно, за да се намали?
Акнето е възпалително заболяване на пилосебацейния фоликул. Всеки косъм е свързан с мастна жлеза, която отделя себум - мазна течност, чиято роля е да защитава кожата. При акне мастната жлеза е блокирана от себум, който е станал твърде гъст и се секретеира в прекомерни количества. Освен това клетките на входа на пилосебацейния фоликул не се развиват нормално и се създава дисбаланс в кожната флора.
Акнето се появява главно в пубертета, поради хормоналните промени. Хормоналните промени също могат да доведат до поява на акне при жените в зряла възраст. Генетиката също играе роля за това заболяване. Ако и двамата родители са били засегнати в по-ранна възраст, рискът от развитие на акне се увеличава. Други фактори също могат да играят роля, като например стрес, тютюнопушене, замърсяване и дори излагане на слънце. Но по-важно от установяването на причината е да се определи правилното лечение!
Запушените пори насърчават развитието на черни точки (отворени комедони) или микрокисти. Това се нарича ретенционно акне. Но когато се възпалят под въздействието на бактерия, чието научно наименование е Cutibacterium Acnes, те могат да се превърнат в негнойни червени пъпки (папули), гнойни пъпки (пустули) или по-големи пъпки, които обикновено са болезнени и дълбоко вкоренени в кожата (нодули). Това е възпалително акне (най-често срещано при възрастни жени).
„По време на втората си бременност имах микрокисти по челюстта и черни точки по бузите“.
Акнето при тийнейджъри е най-типичната форма. Но то може да засегне и хора от други възрасти. Затова нека разгледаме акнето при млади хора, но също и при възрастни жени и дори при кърмачета.
Белезите са най-неестетичните последици от акнето. При заздравяването си лезиите от акне могат да оставят повече или по-малко дълбоки и трайни следи, чиято поява зависи най-вече от броя на пъпките и тежестта на акнето. Възможно е да ги предотвратим с ранно лечение и адаптирани грижи или да ги намалим, ако вече са налице. Но най-важното е да не си играете с пъпките!
Независимо от възрастта ви и формата на акнето, основният ви контакт ще бъде с вашия дерматолог. Не се колебайте да се консултирате с него веднага щом се появят първите признаци. Той ще знае как да адаптира лечението ви в зависимост от няколко критерии: прогресията на заболяването, неговата тежест, ефективността на вече проведените лечения. Той също така ще ви даде съвети за -козметични грижи и ще може да ви успокои, ако акнето нарушава прекалено много ежедневието ви.
Въпреки че идеята е широко разпространена, това не е толкова просто. Изглежда, че става дума само за излишък. По принцип хранителния режим с повече мазнини не е фактор, който влошава състоянието на акнето. От друга страна, някои проучвания сочат, че бързите захари с висок гликемичен индекс са причина за появата и продължаването на акнето.
Този път е вярно. По-точно, той е активатор, а не пряка причина за акнето. Например приближаването на изпит или интервю за работа може да доведе до обостряне на акне.
Не. Напротив, напълно възможно е да носите грим. Важното е да изберете правилните продукти: съобразени с вашия тип акне и некомедогенни. И не забравяйте да отстранявате грима си всяка вечер, за да не „запушите“ кожата, която се опитвате да пречистите.
Използвам този продукт в продължение на 1 седмица и честно казано, вече виждам подобрения. Харесва ми текстурата и лесната за използване опаковка.Открийте Cleanance COMEDOMED Концентрат срещу несъвършенства