-
Вашата кожа
Нашите съвети за вашата кожа
- Лице
- Тяло
-
Слънце
- Грим
-
Марката
Дарбата да успокоява
-
Броят на заболелите от рак на кожата нараства в целия свят.
На всеки 14 секунди в света се диагностицира случай на рак на кожата. Една трета от всички диагностицирани ракови заболявания в света са рак на кожата, а 10% от тях са с фатален край. Съществуват два вида рак на кожата: карциноми, които са локално злокачествени, и меланоми, които могат да се разпространят в останалите части на тялото и са най-опасният вид рак на кожата.
Какви са симптомите, лечението и диагнозите за всеки вид рак на кожата? Каква роля играе слънцето за развитието на меланом и как може да се предотврати?
Ракът на кожата е много често срещана форма на рак, която засяга епидермиса. Той се заражда в меланоцитите - клетките, отговорни за производството на меланин, които се размножават в много голям брой, докато не предизвикат тумор. Тази аномалия на меланоцитите се дължи до голяма степен на излагането на UVA. Ако се открие рано, ракът на кожата е доброкачествено заболяване. Отстраняването на раковата тъкан се извършва с локална операция. Ако ракът е открит късно, прогнозата е по-лоша, особено ако раковите клетки са мигрирали и са се разпространили по цялото тяло.
Слънцето има кумулативно действие върху кожата. Въпреки че носи някои ползи, както видяхме, слънцето крие и много рискове: слънчево изгаряне, слънчева алергия, стареене на кожата и др. Продължителното излагане на слънце без защита също има вредни последици под формата на увреждане на ДНК. Ако уврежданията, причинени от слънцето, са твърде големи и се натрупват с течение на времето, те могат да доведат до рак на кожата. Слънчевите лъчи включват ултравиолетова светлина (UV). UVC са най-опасните лъчи, но те се блокират от озоновия слой. UVB лъчите въздействат върху клетките на епидермиса, докато UVA могат да достигнат до най-дълбоките слоеве на дермата и по този начин да причинят увреждане на ДНК. Неотдавна беше открит нов враг на кожата: видимата светлинна радиация (като синя високоенергийна видима светлина). Тези лъчи са вредни, защото атакуват всички клетъчни компоненти: липиди, протеини и ДНК. Уврежданията се натрупват в дългосрочен план, поради което в областта на общественото здраве е абсолютно необходимо да се предпазвате от най-ранна възраст и през целия си живот.
Съществуват няколко различни форми на рак на кожата, като основните видове са два:
Меланомът често се появява като кафяво или многоцветно, асиметрично, неправилно петно или бучка, която с времето увеличава размера си и не дразни при допир. В началото може да изглежда като плоско петно, а след това да стане по-изразено. В редки случаи може да не е пигментирано. Приликата му с бенка понякога може да затрудни диагностицирането. При съмнение трябва да се консултирате с дерматолог за извършване на биопсия. (Източник: Европейска фондация за борба с рака на кожата).
Мястото, където се появява ракът на кожата, се различава в зависимост от вида меланом, пола и фототипа на конкретното лице. Като цяло злокачествените меланоми се срещат по долните крайници, туловището, главата и по-рядко по горните крайници при хората от европеиден тип, докато при чернокожите по-често се срещат по стъпалата и лигавиците.
Въпреки че съществуват различни фактори (химични, физични, медицински, хранителни, вирусни), интензивното и многократно излагане на определени части на тялото на слънце изглежда играе активна роля за появата на меланоми. Ето защо е важно да се предпазвате от слънцето, като спазвате правилата за излагане на слънчеви лъчи и избирате добра защита, особено за хората от фототипни групи 1 и 2, които са особено чувствителни към меланоми: само превенцията не е достатъчна, за да се забави появата на тумори.
Ранното диагностициране увеличава шансовете за излекуване. По-късните диагнози изискват по-сериозно лечение, за да се предотврати разпространението на раковите клетки в организма. Развитието на този вид тумор не може да се предотврати само с превенция.
Лечението на меланом се различава в зависимост от стадия на неговото развитие: Меланомите в стадий I и II се лекуват чрез операция. Меланомите в стадий III се лекуват с операция и понякога с Braf/Mek инхибитори или имунотерапия. Меланомите в IV стадий се лекуват с операция, Braf/Mek инхибитори или имунотерапия.
Кожата ви запомня всичко, подобно на филмова лента от фотоапарат, още от най-ранна възраст. По отношение на слънчевите изгаряния имате "квота", която не трябва да превишавате. Общоприето е, че за да се предизвика рак, са необходими 10-15 години прекомерна експозиция. Затова се погрижете за слънчевия си капитал!
За да предотвратите развитието на меланом, трябва да се научите да наблюдавате внимателно бенките си. Пигментните петна (и бенките) се считат за подозрителни, когато показват асиметрични промени в структурата, контура и цвета. Ако имате някакви съмнения, консултирайте се с дерматолог.
Eau Thermale Avène се ангажира да работи с Европейската фондация за борба с рака на кожата, за да повишава осведомеността, да образова и да предотвратява рака на кожата. Благодарение на уникалния си опит в областта на фотозащитата, вече 30 години Eau Thermale Avène работи за създаването на висококачествени и ефективни слънцезащитни продукти, които гарантират оптимална защита.