-
Вашата кожа
Нашите съвети за вашата кожа
- Лице
- Тяло
-
Слънце
- Грим
-
Марката
Дарбата да успокоява
-
Увреждания, причинени от слънцето
Ултравиолетовата радиация въздейства върху кожата чрез четири основни процеса:
Хроничните ефекти на ултравиолетовите лъчи върху кожата са кумулативни и взаимозависими. Ултравиолетовата радиация може да се излъчва от естествен източник (слънцето) или от изкуствен източник, като например лампите в солариума. Докато опасностите от UVB са известни отдавна, опасностите от UVA станаха ясни едва наскоро. И двете обаче са опасни, тъй като проникват през епидермиса и могат да засегнат очите.
90% от UVB лъчите се абсорбират от епидермиса - повърхностния слой на кожата. Те стимулират производството на пигмент, наречен меланин, който се отделя от меланоцитите и оцветява повърхността на кожата. Но този красив тен всъщност е защитата на кожата от агресивното действие на слънцето. А когато излагането на UVB е толкова силно, че кожата вече не може да се защити, тогава получавате слънчево изгаряне (UVB е главният виновник). Високоенергийните UVB лъчи могат да причинят пряко увреждане на ДНК на кожните клетки: Поражения на ДНК. В дългосрочен план това може да доведе до образуване на рак на кожата.
UVA лъчите проникват директно в хиподермата - най-дълбокия слой на кожата. Дълго време се смяташе, че те са безвредни, тъй като за разлика от UVB не предизвикват слънчево изгаряне и няма дискомфорт при проникването им в кожата. Въпреки това UVA лъчите са основните виновници за стареенето на кожата, тъй като причиняват загуба на еластин в кожните клетки. Кожата губи еластичността си, изсушава се и се появяват и задълбочават бръчки. UVA лъчите участват и в развитието на някои видове рак на кожата и меланоми.
Въпреки че всички обичаме да се излежаваме на плажа през лятото, излагането на слънце не е лишено от рискове. Ултравиолетовата светлина може да предизвика множество кожни реакции и необратими увреждания на кожата и очите. В най-тежките случаи уврежданията могат да бъдат фатални.